Ana Sayfa

6 Aralık 2011 Salı

Katy Perry And Nicki Minaj Barbies!

Her zaman ışıltılı ve gösterişli kıyafetlerle karşımıza çıkan Nicki Minaj ve Katy Perry, AIDS için işbirliği yaparak, kendi “Barbie”lerini ürettiler!Aralık ayı boyunca  özellikle ABD’de AIDS ile ilgili çoğu marka ve ünlünün çeşitli kampanyalar düzenleyip ya da süregelenlere dahil olup bu konuda yardım topladığını görmekteyiz.Sosyal sorumluluk bilincinin markalar arasında giderek yaygınlaşmasıyla, hem insanların bu konulara duyarlılığı artıyor, hem de diğer markalar,  pazarlamanın sosyal sorumluluk ayağının da rekabet için önemli bir faktör olduğunu anlayıp çeşitli çalışmalar yapmaya başlıyorlar.

Gap, Nike gibi büyük markalarla beraber “celebrity” ler de bu konuya olan duyarlılıklarını kampanya yüzü olarak ya da bizzat kendileri bu konuda aktif rol oynayarak gösteriyorlar.Bunun en son örneği olarak ise Katy Perry ve Nicki Minaj’ı görmekteyiz..Katy Perry’nin cupcakeler içinde “KatyCat”, Nicki Minaj’ın “Her Minajesty” isimli bebekleri CharitBuzz.com’da açık arttırma ile satılmak üzere, üretilmiş.En az isimlerini taşıdıkları şarkıcılar kadar güzel olan bu barbie’lerin lansmanı 7 Aralık’ta Los Angeles Beverly Hilton’da yapılacak ve Divine Design vitrininde beş gün süre ile sergilenecek.


19 Aralık’a kadar açık arttırmada kalacak, her birinin en az 1000$ olucağı tahmin edilen bebeklerin tüm geliri, HIV ve AIDS virüsü ile etkilenen kadın, erkek ve çocuklara yardım etmek için kurulan yardım kurumu “Angel Food”a bağışlanacak.


Yazan: Selin Çetinkaya

Barbie is obviously a pop culture icon. She's been in the spotlight for over 50 years, and strikes that chord with girls of all ages in terms of being representative of the times," Stefani Yocky, a Barbie spokeswoman, told Billboard. "And Nicki is a big part of pop culture and also huge within the fashion industry, as well as a big Barbie fan. It's really exciting for us that she's been so generous to allow us to create this one-of-a-kind doll to support such an important cause."CharityBuzz’s lots #291300 and #291301 are a little different from the items you’d expect from a charity auction, mostly because they come from a toy company. Mattel has gone out of its way to create two items to raise money for Project Angel Food, a charity that sends nutritious meals to those affected by AIDS, and cancer, among other life-threatening illnesses. Beginning Friday, Mattel and CharityBuzz began auctioning off two dolls that are a little more celebrity-oriented than your average special edition Barbie.

Singers Katy Perry and Nicki Minaj are the latest edition to the Barbie catalogue. Don’t count on owning one of the dolls though: they are only on auction until December 19 and the price tag on each doll is currently running at over $1,000 dollars. If you do have the cash to shell out to charity, the dolls both come with some badass Barbie accessories. Katy Perry’s doll features blue hair, a cupcake dress and a fancy ice cream cone stage. Minaj’s doll looks freakishly like her Pink Friday album cover and features a killer pair of pink plastic shoes, handcrafted jewelry, and a stage with pink icicles jutting out everywhere.

The Katy Perry doll is currently beating out the bids on Minaj’s “Her Menajesty” doll by several hundred dollars. If you are a “Your Love” fan, you might be able to get quite the steal. Besides, since Barbie is all about disproportionate figures, the inclusion of Nicki Minaj seems a perfect choice. Too bad we didn’t get to see a Gaga Barbie doll, as well.

Source: click!

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...