Ana Sayfa

11 Aralık 2011 Pazar

LEVIS Smells Like Spring

Yılbaşına sayılı günler kala, markaların piyasa sürdüğü, bir sonraki senenin modasını yansıttıkları koleksiyonları bizlere, 2012 ilkbaharına hazırlanmak ve planlar yapmak için fırsat tanımakta.En eski “jean” markalarından Levis , 2012 ilkbahar koleksiyonunu , mevsimin neşeli ve güneşli atmosferini yarattığı bir parti ile sundu.New York’ ta tanıtılan koleksiyonda mankenler, “fitting” i ile ünlü Levi’s Curve ID ve elbiselerle feminen bir görünüm elde ettiler.
Koleksiyonla ilgili ,Levis’ ın resmi blog sayfasında: “Romantik ilkbahar gecesi teması ve markanın yaratıcı takımının birleşmesi sonucu bir sonraki sezonun trendleri hakkında ipuçları veren kadın ve erkek koleksiyonları, gün içerisinde yaşayabileceğiniz göl üzerinde bir tekne gezintisi ya da sokaklarda bisikler turu gibi farklı deneyimlerde rahatlıkla kullanılabilecek parçalar içermekte.” deniyor..

Dani Stahl tarafından hazırlanan koleksiyonun görsellerinde, çim üzerinde ve tekne içinde oturan gençleri; hatta görsellerde Emma Roberts, Olivia Munn ve Theodora Richards gibi ünlüleri görmemiz mümkün.
Jean’ler haricinde, “casual” olarak kullanılabilecek renkli, pamuklu elbiseler ise tüm Amerika’nın giymeyi isteyeceği türden.
Etik bir şekilde ve çevreye duyarlı olarak yöntemlerle üretilen yeni koleksiyon sunumunun yanı sıra, marka 150 parçadan oluşan ve daha az su kullanılarak yıkanma prosedürüne sahip parçalarını da tanıtan Levis, renkli tanıtımına “Cello Street” adındaki grup da eşlik etti.
Yazı; Selin Çetinkaya
Kaynak; tıktık!

There are less than 20 days left before Christmas, and it’s a great time to make plans for the upcoming year and get ready for spring. And brands are doing this now. The oldest jeanswear brand Levi’s previewed its Spring 2012 Collection in the sunny atmosphere of the springtime cheer, which we will experience in just three months. The presentation, which took place in NYC in early November, featured the new looks made with the standout models from Levi’s Curve ID, Dresses and Feminine Crafted and men’s looks for Levi’s Commuter, Taper, and Tailored for men.
“There, next season’s key looks came to life through a vibrant tableaux vivant. Using the theme of a romantic spring night, the talented Levi’s creative team curated pieces from the men’s and women’s collection to form vignette experiences evoking a day at the park, a row-boat on a lake and a bike ride on the street,” writes the official Levi's blog . Among the guests, who arrived to the event, one could spot Emma Roberts, Olivia Munn and Theodora Richards in Levi’s apparel.
The collection, which was styled by Dani Stahl, stylist and model expert on E!’s new show Scouted, was presented by male and female young models, who were playing and sitting on the lawns and in the boat. In addition to the presentation of the new vibrant clothing, the brand also unveiled a giant installation made out of 150 pairs of Water<Less denim and also invited Cello Street, a string quartet, which was playing favorite cover songs live.
Levi’s is the original and ultimate denim go-to. I want every piece—and this is the ultimate sign off for me on a collection. I love dressing girls the way I want to dress myself. All the new shapes—especially the new curve ID denim pieces are major and fit exactly as they should. That’s chick,” shared Stahl.
Source; click!

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...