Ana Sayfa

13 Şubat 2012 Pazartesi

New Addiction, PINTEREST

Twitter ve Instagram çılgınlığından sonra sizi yeni sosyal medya bağımlınızla tanıştırmak istiyorum; Pinterest!
İki yıldan fazla bir süredir var olan; fakat şu sıralar popülerliği artan ve linklerini her yerde gördüğümüz Pinterest’i, kişiselleştirilmiş bir pano olarak adlandırmamız mümkün. İster sosyal ağlarda ister web sitelerinde beğendiğiniz herhangi bir konuyu-bu DIY ( do it yourself) ‘ ten ev dekorasyonuna, müzikten modaya, yemekten güzelliğe kadar her şey olabilir- panonuza kategoriler şeklinde ekleyebileceğiniz site, Twitter ve Tumblr da olduğu gibi takipçi matığı ile ilerliyor.


Yapılan araştırmalara göre, Google+, Youtube ve Linkedin’in yönlendirme toplamından daha fazla bir trafik yaratan Pinterest, bu sebeple büyük markaların da hemen dikkatini çekti ve GAP ,Markafoni ve Threadless gibi yüksek sayıda takipçi ve müşteri kitlesine sahip markalar tarafından panolar hazırlandı.
Dünyadaki birbirinden farklı zevk ve beğeni sahibi insan tarafından kullanılan ve paylaşılan görseller sayesinde, içinde kendinizi kolayca kaybedebileceğiniz Pinterest, davetiye sistemiyle çalışıyor. Facebook ve Twitter hesaplarınızla gelecek onay sonucunda bağlanabileceğiniz sitenin tek kötü yanı onay sisteminin biraz yavaş çalışması.

 Koyduğunuz pinlerin sizin vereceğiniz isimlerle Pinterest tarafından tarihli bir şekilde kategorilendirilmesi, kullanıcıların geçmiş yıllara bakarak nasıl bir görselden ilham aldıklarını görmelerine olanak sağlıyor. Özellikle biz moda tutkunlarının gördüğümüz herhangi bir parçaya sahip olma isteğimize karşın zaman içinde bu güçlü isteğimizi hangi nesneye karşı duymamıza süper bir çözüm olan Pinterest, ilham panonuzu oluşturmanız ve her an gözünüzün önünde bulundurmanız için sizi bekliyor.
Bir iphone ve ipad uygulamasına da sahip olan 7,5 milyon tekil kullanıcılı Pinterest’in adını, önümüzdeki günlerde bence çok daha fazla duyacağız.


 You know when you're browsing online and see something you love and don't want to forget? What do you do -- email it to yourself? Print it out and put it in a binder? Bookmark it on your computer? Now there's a simple way to compile all of the great things you find online -- from clothes to DIY home ideas to inspiration for your bathroom new model -- on Pinterest! Pinterest is a website that allows you to "pin" things online, just as you would pin them on a real life bulletin board, but instead, Pinterest saves all of your pins on your account so that you can access them easily. Plus, you can follow friends on Pinterest and "repin" things that they have already pinned on your Pinterest boards or browse a live feed of items that are being pinned by strangers when you're searching for inspiration.

 The first thing you'll need to do is get a Pinterest account. You can go to the Pinterest website and request an invite (yes, there's currently a waiting list) or ask a friend who is already on Pinterest to send you an invite.Once you're on, the next thing you'll need is the "Pin It" button installed in your browser toolbar. This magic little button is what allows you to pin things online. Installing the button is very easy -- when you're in your Pinterest account, look to the upper right-hand corner and hover above "About," then click on "Pin It Button" and follow the directions to drag the button into your toolbar.Or instead of using the "Pin It" button, you can also copy and paste links from sites you like, and it will search for photos from that page, which you can then pin. You can also upload photos from your computer.

Here's the great thing about Pinterest -- you can pin anything you want! Everyone uses it for different things -- from saving recipes that you want to make to saving articles that you want to reference later (we can, ahem, certainly suggest some you should pin!) to all of the shoes you'd love to add to your closet for spring -- so Pinterest can easily be whatever you want it to be.As you start pinning, create "Boards" that categorize your pins, making them easy for you to find later. Pinterest suggests some to get you started, but usually you'll want to create your own to fit what you love to pin. It takes a while to get the hang of creating boards -- they need to be the perfect combination of general and specific -- but we promise that the more you pin, the better your boards will become.

Don't worry, we didn't forget about the "Repin" function on Pinterest! Once you've added friends to your Pinterest account -- you follow them as you follow Facebook or Twitter friends -- you will have a customized feed where you can see all of the fantastic things that they're pinning too. See an idea you love? Just hover over that pin in the feed and click on the "Repin" button to add it to one of your boards.


Source; click!

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...