Ana Sayfa

29 Kasım 2011 Salı

Nicki Minaj & Ricky Martin Team Up For "MAC Viva Glam Campaign"

M.A.C’in Viva Glam Kampanyasında bu kez, Nicki Minaj ve Ricky Martin var!HIV/AIDS ile mücadele için başlattığı “Viva Glam” Kampanyası sayesinde bugüne kadar 200 milyon dolardan fazla   kazanan M.A.C,son olarak Lady Gaga ile beraber çalıştığı kampanyasına, Nicki Minaj ve Ricky Martin ile devam ediyor.

David LaChapelle tarafından çekilen kampanya fotoğrafları ,Nicki Minaj’ı görmeye alıştığımız makyaj ve çılgın kostümüyle uyum göstermekte;Ricky Martin ise elinde tuttuğu dev ruj ile adeta “Ben de buradayım!” diyor.

M.A.C’in, gelirinin tamamının bu konudaki çalışmalarına aktarılan Viva Glam Kampanyası, insanları provokatif,alternatif ve üzerlerinde etki bırakacak bir şekilde etkilemiş , AIDS konusuna dikkat çekerek insanların farkındalıklarını arttırmayı başarmıştır.
M.A.C’in sosyal sorumluluk çalışmalarına katkıda bulunan diğer ünlüleri ise;Sir Elton John,KD Lang, Christina Aguilera, Shirley Manson , Missy Elliott, Linda Evangelista, Chloe Sevigny, Boy George , Pamela Anderson , Eve , Lisa Marie Presley, Debbie Harry , Dita Von Teese , Fergie ve  Cyndi Lauper şeklinde sayabilirz.

M.A.C’in kendi sitesinde bu kampanyayı yürütürken üstlendiği görevi ise şöyle özetliyor:”Bu Kampanyayı yürütürken kazandığımız para ile her yaştan,ırktan ve cinsiyetten HIV ve AIDS’ten etkilenmiş insana yardım etmeyi amaçlıyoruz.Marjinal olmakla suçlanan ve bununla damgalanan,ihmal edilen insanlara bu konu hakkında yenilikçi programlar geliştirerek yol göstermek istiyoruz.M.A.C insan hayatına,yaratıcılığa ve bireyselliğe verdiği önemi, görünüşte “tek bir ruj” piyasaya sürerek ;fakat milyonların hayatını değiştirerek,göstermekte”.
Bizler de ,2012 Şubat ayı itibariyle M.A.C mağazalarında yerini alacak bu rujlardan edinip;bir yandan modayı takip etmiş olup,diğer yandan da dünya üzerinde bu konudan muzdarip insanlara yardım edebilirz..


Everyone was anxious to see who the next MAC Viva Glam ambassador would be… well the wait is over as MAC unveiled not one ambassador, but two ambassadors!
Nicki Minaj and Ricky Martin will be the dynamic duo repping the famous Viva Glam lipstick that launches in February.
This kind of two-fer hasn’t happened since the Viva Glam III/Campaign 1 and 2, when MAC appointed Mary J. Blige and Lil’ Kim as the ambassador team to represent the lipstick of that moment.
The Viva Glam campaign is a unique way in which MAC has brought awareness to the serious subject of HIV/AIDS.
In 1994, Founders Frank Angelo and Frank Toskan joined forces with the makeup artists of MAC to form the MAC AIDS Fund.
The first Viva Glam lipstick blew the public away; created to be the product that would help raise money and awareness for the MAC AIDS Fund, the campaign was a huge success to say the least. 100% of all proceeds went and continue to go to the MAC AIDS Fund.
 This unprecedented “lipstick” campaign kicked off with who other than RuPaul!  Everyone remembers the long limbed drag queen using her patent red thigh highs and corseted body suit to spell out Viva Glam literally and figuratively.
The Viva Glam movement continues to celebrate life and reminds us how fearless the MAC Company is and it’s loud and clear with their choice of ambassadors; the last ambassador was the equally bold Lady Gaga.
MAC says, “Viva Glam spokespeople are provocative, alternative and influential and reflect diverse communities. They are heroes we look up to for their personal triumphs; people who have invented themselves and people who created movements.”
Other famous faces that have furthered the MAC movement forward have included Sir Elton John, KD Lang (Viva Glam II) Christina Aguilera, Shirley Manson (Viva Glam IV), Missy Elliott, Linda Evangelista, Chloe Sevigny, Boy George (Viva Glam V), Pamela Anderson (Viva Glam V), Eve (Viva Glam VI), Lisa Marie Presley, Debbie Harry (Viva Glam VI), Dita Von Teese (Viva Glam VI), Fergie (Viva Glam VI SE) and Cyndi Lauper.
The MAC Mission (as printed on their website):

“The MAC AIDS Fund’s mission is to serve people of all ages, all races and all sexes affected by HIV and AIDS. To partner with the bold, the visionary and the brave who confront the epidemic in countries and communities where people are most neglected, off the radar and at highest risk. Responsive, agile and alert, MAC funds innovative programs that deal directly with the most marginalized, stigmatized and under-heard victims. MAC celebrates humanity, life, creativity and individuality. Making a difference one VIVA GLAM lipstick at a time.”


English source: click

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...